Menu

Father Jacob Yasso of Michigan served as the first Chaldean priest in Toronto from 1988 to 1991. Archbishop Mar Hanna Zora arrived in Canada in August 1991.    In 1998 he purchased a land and began raising funds to build the Good Shepherd Cathedral in Toronto.  In March 2000 the Cathedral was built and inaugurated.  Due to the growing Chaldean population in Canada, especially after 2008, Chaldeans began to immigrate to multiple cities and areas in Canada and therefore required several parishes under one Eparchy.  On June 10, 2011, Pope Benedict XIV established the Mar Addai Chaldean Eparchy in Toronto and appointed Archbishop Hanna Zora as its first Eparch. Mar Hanna Zora had previously served the Diocese of Ahwaz in Iran since 1974.

In May 2014, Archbishop Mar Hanna Zora retired and Pope Francis appointed Father Daoud Baffro as the Apostolic Administrator.   A new Eparch was appointed on February 5, 2015, Bishop Emmanuel Shaleta. His Excellency Mar Emmanuel served until August 2017 when he was appointed to Saint Peter the Apostle Diocese of San Diego, California. Then in August 2017, Bishop Francis Kalabat was appointed as the Apostolic Administrator until a new Eparch was elected by the Chaldean Synod and appointed by the Pope.

On 31 October 2017 Bishop Bawai Soro was appointed the third Eparch of  Mar Addai Chaldean Eparchy in Toronto.  He was installed on November 29, 2017, by the Chaldean Patriarch Mar Louis Raphael Sako in the presence of the Archbishop of Toronto, Cardinal Thomas Collins, several other Bishops, clergy, and faithful.